Anasayfa Hakkımızda Reklam İletişim
Yslam
 
firaset anasayfa
Yslam
Yslam
Rızıkta Allah’a Güvenmek
Rızıkta Allah’a Güvenmek
27/08/2007

    Eş’arilerden Ebu Musa, Ebu Malik ve Ebu Amir, başka bir kaç kişi ile birlikte Peygamber Aleyhisselam’ın yakınınına hicret ettiler. Yiyecek bir şeyler kalmadığı için, içlerinden birini, yiyecek istemek için Peygamber Aleyhisselam’a gönderdiler. Giden kişi Peygamber Aleyhisselam’ın yanına vardığında, kendisine:

    - "Yerde yürüyen ne kadar canlı varsa, hepsinin rızkı ancak Allah’a aittir."

    Mealindeki ayet-i kerimeyi okurken görür. Kendi kendine:

    - "Eş’ariler Allah’a isyan etmişlerdir" diyerek ve Peygamber Aleyhisselam’ın yanına girmeden, dönüp geri gelir ve onlara:

    - "Müjdeler olsun, size imdat geldi" der. Bu sözü işitenler, Peygamber Aleyhisselam’ın durumunu öğrenip, kendilerini müjdelediğin sanırlar. Bunlar bu hal üzere iken, içi et ve ekmek dolu bir tepsi ile iki adam yanlarına geldiler. Adamların getirdikleri et ve ekmekten doyuncaya kadar yediler. Sonra birbirlerine, yemekten artanı Peygamber Aleyhisselam’a götürelim dediler. Peygamber Aleyhisselam’ın yanına vardılar ve:

    - "Ey Allah’ın Resulü! Hayatımızda bize göndermiş olduğun yemekten daha güzel ve tatlı bir yemek görmedik“ dediler. Peygamber Aleyhisselam:

    - "Ben size bir şey göndermedim“ buyurdular. Bunun üzerine onlar, Peygamber Aleyhisselam’a kendilerinden yiyecek istemek için adam gönderdiklerini bildirdiler.

    Peygamber Aleyhisselam kendisine gelene ne yaptığını sordu ve sonra şöyle buyurdu:

    - "O, Allahü Teala’nın onlara gönderdiği bir rızıktır. Onlar ondan doyuncaya kadar yediler“ buyurdu. 

Aynı Kategoriye Dön

 
 
Untitled Document
Yslam
 
Güncel Haber
firaset islam
Yslam
Sen de Katıl

 
firaset islam
Yslam
Sponsor Reklam
 
firaset islam
Yslam
Bir Ayet
ALLAH'IM! Bana azgınlık yapana karşı bana yardım et. Bana zulmedenden intikamımı al. Bedenime afiyet ver. Gözümü ve kulağımı bana faydalandır. Onları bana varisçi kıl.
Hadis-i Şerif


( Hadis-i Şerif - 0)

 
firaset islam
Yslam
Bir Hadis
Mü’minin durumu gıbta ve hayranlığa değer. Çünkü her hâli kendisi için bir hayır sebebidir. Böylesi bir özellik sadece mü’minde vardır: Sevinecek olsa, şükreder; bu onun için hayır olur. Başına bir belâ gelecek olsa, sabreder; bu da onun için hayır olur.

Müslim, Zühd 64


 
firaset islam
Yslam
 
Untitled Document
 
 

İslam

Kuran

Hadis

Arapça

Dini Site
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
www.tahamedya.com