Sosyal Medya

Kamboçya'da 67 mayın ce patlayıcı tespit ederek cesaret madalyası ile ödüllendirilen canlı hangisidir? 3'te 3 TRT1 Yarışması

TRT1'in sevilerek ve beğenilerek izlenen yarışma programı 3'te 3 yeni bölümü ile 30 Mayıs Pazar gecesinde ekranlara geliyor. Yarışmada Kamboçya'da 67 mayın ce patlayıcı tespit ederek cesaret madalyası ile ödüllendirilen canlı hangisidir? sorusu soruldu. Peki cevabı nedir?


 

Pelin Çift’in sunumu ve Prof. Dr. Tufan Gündüz’ün yorumlarıyla Türkiye'nin bilgi yarışması 3’te 3’te hayatın her alanından bilgilendiren, heyecanlandıran, merak uyandıran sorulara yer veriliyor. Tarihten sinemaya, coğrafyadan edebiyata, felsefeden fen bilimlerine tüm alanlarda bilgiyle yarışacak ve bilgiyle kazanacaksınız. Yarışmacılar 18 adet üç seçenekli soruyu cevaplıyor ve 18 soruyu doğru yanıtlamayı başaran yarışmacı büyük ödüle kavuşuyor! Yarışmacıya doğru cevapladığı her 3 sorunun ardından “tamam mı devam mı” sorusu sorulur. “Tamam” diyen yarışmacı doğru cevapladığı son sorunun ödül miktarını alarak yarışmaya veda eder. “Devam” diyen yarışmacı ise daha yüksek bir ödül miktarına ulaşmak için yarışmaya devam eder. Yarışmanın herhangi bir noktasında yarışmacı, önünde bulunan kırmızı butona basarak yarışmayı sonlandırabilir. Kırmızı butona basan yarışmacı 3’te 3 yaparak ulaştığı son ödül rakamının yarısını kazanarak ayrılır. Yarışmacı her 3 sorudan yalnızca 1 tanesinde kullanmak üzere “bir yanlış şıkkı eleme” hakkına sahiptir. Bu sayede yarışmacı soruya doğru cevap verme ihtimalini %50 oranına yükseltir. 

SORU:
 
Kamboçya'da 67 mayın ce patlayıcı tespit ederek cesaret madalyası ile ödüllendirilen canlı hangisidir?

A- KÖSTEBEK

B- KÖEPK

C- FARE

CEVAP:  FARE

Kamboçya'da mayın temizlemekle görevli bir fareye cesaret madalyası verildi. Magawa adındaki fare mayın temizlemek için eğitilen Hero Rat programının bir parçası. Kamboçya dünyada en fazla mayının bulunduğu ülkeler arasında gösteriliyor.

Dev keseli Afrika faresi Magawa'ya, "hayat kurtaran cesareti ve görevine bağlılık" nedeniyle ödül verildi. Magawa'nın şimdiye kadar 39 mayın ve 28 patlayıcı mühimmat tespit ettiği belirtildi.